در مسیر سرنوشت

آخرين نظرات

مگسی کجا تواند که بیفکند عقابی

چهارشنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۲، ۱۱:۴۹ ق.ظ

 

جزایر سه‌گانه جزء خاک مقدس جمهوری اسلامی  ایران بوده و هست و خواهد بود و مردم و نیروهای مسلح غیرتمند ما، مانند دیگر نقاط خاک میهن عزیزمان از آن دفاع خواهند کرد.
 
 
جمهوری اسلامی ایران حدود 2 هزار و 700 کیلومتر مربع مرز آبی با همسایگان خود در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان دارد که طبعا این سواحل و مرزهای آبی ، جزایر متعددی را در خود جای داده است. خلیج فارس که بیشترین مرز آبی را با سایر کشورها داراست حدود 30 جزیره مسکونی و غیرمسکونی دارد که جزایر زیر  از جمله این جزایر هستند:
 

 

 "مینو"، "خورموسی"،" بونه"، "دارا"، "قبرناخدا"، "خارک"، "خارکو"، "عباسک"،‌ "میرمهنا"، "فارسی"، "تهمادو"،" نخیلو"، "گرم"، "لاوان"، "شکور"، "هندورابی"، "کیش"، "فرور بزرگ"، "فرور کوچک"، "سیری"، "قشم"،" ناز"، "هرمز"، "هنگام"، "لارک"، "ابوموسی"، "تنب بزرگ" و "تنب کوچک"
 
اما در این میان سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک که به جزایر "سه‌گانه" معروف شده‌اند، به لحاظ نظامی فوق‌العاده مهم و دارای موقعیت ویژه تدافعی هستند، از این جهت موقعیت مهم این جزایر باعث برخی حساسیت‌ها شده است. جزایر سه‌گانه در جنوبی‌ترین استان جمهوری اسلامی ایران یعنی استان هرمزگان با مرکزیت بندرعباس قرار دارند، این استان نیز در جنوب ایران و در شمال تنگه هرمز قرار داشته و کرانه‌های این استان در شرق به دریای عمان و در غرب به خلیج فارس امتداد می‌یابد، استان هرمزگان با 71 هزار و 193 کیلومتر مربع مساحت 3.4 درصد مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است
 

 

 

جزیره تنب بزرگ‌

 

 

 

این جزیره با وسعت حدود 11 کیلومتر مربع در جنوب جزیره قشم واقع شده که از جنوب به جزیره ابوموسی، از شرق به دریای عمان و از غرب به تنب کوچک ختم می‌شود، فاصله این جزیره تا قشم 31 کیلومتر، تا تنب کوچک 13 کیلومتر و تا ابوموسی 50 کیلومتر است. 
 
جزیره تنب کوچک‌

 

این جزیره با مساحت حدود 5 کیلومتر مربع در جنوب بندر لنگه و در غرب تنب بزرگ واقع است؛ فاصله این جزیره تا بندر لنگه 50 کیلومتر و تا تنب بزرگ 13 کلیومتر است. 
 
جزیره ابوموسی

 

این جزیره به لحاظ جغرافیایی، جنوبی‌ترین جزیره ایرانی آب‌های خلیج فارس است که در ۲۲۲ کیلومتری بندرعباس و در ۷۵ کیلومتری بندر لنگه‌، در ۶۰ کیلومتری شمال امارت شارجه در امارات متحده‌ عربی واقع شده ‌است و همچنین ۱۶۰ کیلومتر از تنگه هرمز فاصله دارد؛ این جزیره یکی از 14 جزیره استان هرمزگان است که بیشترین فاصله از سواحل ایرانی خلیج فارس را دارد و طول و عرض آن در حدود ۵ . ۴ کیلومتر است و شهر ابوموسی مرکز این جزیره است.
وسعت شهرستان ابوموسی ۶۸٫۸ کیلومتر‌مربع است که مشتمل بر جزایر ابوموسی با ۱۲ کیلومتر مربع، جزیره تنب بزرگ با ۱۰٫۳ کیلومتر مربع، تنب کوچک با ۱٫۵ کیلومتر مربع، سیری با ۱۷٫۳ کیلومتر مربع، فرور بزرگ با۲۶٫۲ کیلومتر مربع و فرور کوچک با ۱٫۵ کیلومتر مربع است. فاصله میان جزیره ابوموسی و جزایر تنب به دلیل عمق مناسب آب تنها مسیر قابل کشتیرانی برای نفتکش‌های بزرگ است. 
 
 
مالکیت جزیره ابوموسی به همراه جزایر تنب بزرگ و تنب کوچک در دست ایران است اما ادعاهایی از سوی کشور تازه‌تاسیس امارات متحده عربی که از زمان شکل‌گیری این کشور کوچک بیش از 40 سال نمی‌گذرد، مطرح است.
 
این جزیره در اسناد تاریخی با نام "بوموو" (BOUMOU) و "بوم‌او" یعنی آب (معرب آن بومف) و "بوموسو" و "گپ سبزو" نام داشته (به معنای جای سبز) است.
 
در نقشه‌های قدیمی بوموف یا بوموسو ثبت شده (بوم به معنی مکان است و "سو" چند معنی دارد "سو" مخفف سوز (SOUZ)نام یک نوع سبزی است و بطور کلی نیز در زبان فارسی کهن معنی سبز می‌دهد و در مجموع می‌توان آن را به معنای سرزمین‌ سبز نامید).
 
نام "ابو‌موسی" یک نام جدید است که سابقه آن به حدود بیش از 100 سال قبل باز می‌گردد که یکی از ساکنان بنام ابوموسی این نام را بجای بوموسو (BOUMOUSOU) رایج کرد. 

 

جمعیت ابوموسی 75 میلیون نفر!

 

 

 

جمعیت ابوموسی، بر طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵، برابر با یک هزار و 700 هزار نفر بوده ‌است که بیشتر این ساکنان، شهروندان ایرانی هستند و اقلیت اماراتی که در آن ساکن هستند بر اساس قراردادی میان ایران و امارات حق اقامت دائم در ابوموسی را دارند. شهروندان ایرانی ساکن در جزایر به ویژه در بوموسی غالبا جمعیت جزیره خود را ۷۵ میلیون نفر می‌دانند. این بدان معناست که این قطعه نه تنها بخشی تفکیک‌ناپذیر از ایران‌زمین است بلکه خط مقدم سرزمین ایران است.
 
جزیره ابوموسی آب و هوای مرطوب و گرم‌تری دارد؛ این جزیره فاقد آب و اراضی مناسب کشاورزی است، ولی کشت و زرع محدودی در آن صورت می‌گیرد و بیشتر مردم بومی محل به صید ماهی اشتغال دارند امااین جزیره یکی از مراکز صدور نفت خام کشور است که با ظرفیتی قابل توجه فعالیت می‌کند.
 
یک فرودگاه‌، یک موج شکن و اسکله کوچک برای پهلوگیری شناورهای سبک با آبخور محدود و یک جاده کمربندی آسفالته از جمله تاسیسات جزیره ابوموسی است؛ ناهمواری‌های خاک جزیره ابوموسی به سوی شمال افزایش می‌یابد که سرانجام به بلندترین نقطه جزیره به نام "کوه حلوا" که نزدیک به ۱۱۰ متر ارتفاع دارد، می‌رسد.
 

حاکمیت ایران بر ابوموسی و 2 تنب بر اساس اسناد تاریخی

 

 

 

بررسی‌های تاریخی انجام شده بیانگر آن است که در هزاره دوم قبل از میلاد این 3 جزیره همانند سایر جزایر دریای پارس توسط ایرانیان اداره می‌شد و جزو قلمرو حکومت‌های ایرانی بوده است. در دوران اسلامی نیز این جزایر همواره جزو قلمرو ایالت‌های جنوبی ایران از جمله فارس بوده‌اند با ورود پرتغالی‌ها به دریای پارس این ۳جزیره به اشغال آنها در آمد که در روزگار شاه عباس صفوی توسط نیروهای ایرانی آزاد شد‌. نادرشاه افشار و کریم‌خان زند به این جزایر اعمال حاکمیت کامل کرده‌اند و در روزگار سلطنت فتعلی شاه قاجار نیز جزایر دریای پارس مانند کیش، بحرین، ابوموسی، هندورابی، تنب بزرگ، کوچک و فارور جزو ایالت‌های فارس محسوب می‌شدند. در سال ۱۲۶۳ هجری قمری نیز کرانه‌ها و جزایر خلیج فارس از جمله جزیره ابوموسی بخشی از ایالت بنادر خلیج فارس محسوب می‌شد. بررسی دقیق اسناد و کتب تاریخی بر مالکیت و حاکمیت تاریخی ایران بر جزایر سه‌گانه تردید باقی نمی‌گذارد.
 
در نقشه‌های چاپ شده از سال ۱۸۸۷ به بعد بریتانیا نیز جزیره ابوموسی و 2 تنب با رنگ پرچم ایران مشخص شده است؛ اعمال حاکمیت، همواره از ناحیه حکومت انجام می‌شود و در آن زمان، ایران دولت حاکم تلقی می‌شد و امیرنشین‌های شارجه در رأس الخیمه به عنوان نهادهای سیاسی و حقوقی مستقل در نظر گرفته نمی‌شده‌اند و حتی از داشتن رابطه سیاسی با سایر کشورها منع می‌شده‌اند.
 
طبق داده‌های تاریخی، جزایر مزبور تا سال ۱۸۸۷ متعلق به شیخ لنگه بوده است و شیخ لنگه‌ وابسته به طایفه «جواسیم» بوده و در نتیجه از متعلقات ایران به محسوب می‌شده است چرا که شیخ لنگه به حکومت ایران خراج می‌پرداخته و بر جزایر سیری، ابوموسی و 2 تنب، حکومت می‌کرده است.

در سال 1349 هجری شمسی وقتی دولت خبیث ننگین تصمیم گرفت نیروهای خود را از خلیج فارس خارج کند نیروهای ایرانی اجازه یافتند تا در سه جزیره ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک وارد شده و حاکمیتایران را بر این سه جزیره بازگردانند از این زمان بود که مسئله ابوموسی به عنوان موضوعی اختلافی بین امیرنشین شارجه و ایران درآمده بود همانند آتش زیر خاکستر سال‌ها ادامه داشت و هر از گاهی به تناسب شرایط سیاسی دولت مباحثی را در افکار عمومی و روابط بین‌المللی ایجاد کرده است.

 

اقتباس شده از: www.yjc.ir

 

موافقين ۰ مخالفين ۰ ۹۲/۱۱/۳۰
مرتضی شایان

جزایر سه‌گانه

نظرات  (۷)

این اعراب بدبخت همیشه در حسرت تمدن و افتخارات علمی و دینی میسوختن کاریشون نمیشه کرد بذار هرچه میخوان پارس کنند
( مگسی کجا تواند که بیفکند عقابی! )
پاسخ:
سلام بر مهرشاد هم اتاقی عزیز در خوابگاه دانشگاه یزد
جمله ای که در پرانتز نوشته بودی را جای عنوان مطلب قرار دادم.
اخه حیفم اومد چون جملت شایسته چنین افرادی است
۳۰ بهمن ۹۲ ، ۱۲:۰۷ مرتضی شایان
امارات متحده عربی، کشوری که 50 سال هم سابقه تاسیس نداری، کشوری که سابقه تمدن نداری،کشوری که استقلال خود را نه از ملت خود بلکه از حامیان غربیت داری، تو دیگر چه میگویی؟
آیا در حد و اندازه ای هستی که با کشوری که دارای سابقه تمدنی 3000 ساله است دربیفتی؟
ای دو بیت هم از من و فردوسی ،تقدیم کلیه دولتمردان امارات و کلیه اعرابی که خواهان جدایی جزایر سه گانه ما هستند:
به شیر شتر خورده و سوسمار
عرب را به جایی رسیدست کار
که خاک وطن را کند آرزو
تفو بر تو ای چرخ گردون تفو
کشور هایی که ادعای حاکمیت بر جزایر سه گانه ی ایرانی رو دارند نباید فراموش کنند که مجموع مساحت کشورهاشون به اندازه ی نیمی از استان های ایران اسلامی نیست و در موقع لزوم کشور هاشون رو به ایران عزیز سنجاق میکنیم
به نظر من برای به زمین افکندن دشمنانمون به جای اینکه با حرفهامون بهشون بفهمونیم و توهین هایی که نثارشون میکنیم چرا از راه علم و دانش وارد نشیم و خودمون نشون ندیم، این راهش نیست که ..............
سالیان دراز داریم شعار مرگ بر آمریکا سر میدیم، به نظرتون فایده ی این کارا چیه؟ چی عایدمون میشه؟ این راهها از مغزهای متفکر نباید انتظار بره ولی نمیدونم چرا دولت ما این تفکر شعار دادن رو به چیزهای مثمر ثمر دیگه ای تغییر نمیده.........
پاسخ:
رهگذر سلام.
این که انها این حرف ها را به ملت ما می زنند توهین نیست؟
ثانیا گفتن حقایق در مورد تاریخ و حاکمیت یک کشور، توهین نیست.
در مورد شعار مرگ بر آمریکا، ما در این پست در مورد این مطلب بحث نکرده ایم که شما بیان کردید.
به هر حال نظر همه محترم است.
حالا اگر 34 سال درود بر امریکا می گفتیم چی عاید حالمان می شد؟
شما که مغز متفکری باید بدونی که ما با علممون هم اونها را تحقیر کرده ایم اما آنها با وقاحت تمام دانشمندان ما را ترور کردند ( شهید شهریاری و...)
البته همه میدونیم که این ماجرا جویی ها از کدام دولت نشئت می گیرد بنابراین با تمام وجود و به قصد قربت الهی و عشق به میهن که پیامبر فرمودند" حب الوطن من الایمان "،میگوییم  همان جمله ای که شما دوست ندارید بگیم
آهان مثلا وقتی یه کشور میاد ادعای حاکمیت بر بخشی از کشور ما رو میکنه جواب ندیم و بشینیم از راه علم و دانش پیشرفت کنیم!!!این دو مقوله چه ربطی به هم دارند؟؟؟.کسی منکر پیشرفت علمی کشور نبوده و نیست دوست عزیز.ولی جواب تهدید خارجی، مشت کوبنده هست.خیلی این تحلیل شما نپخته و خام بود به نظر من.ولی خب البته نظر شما هم قابل احترام هست.
شما هم برین مطالعه کنین ببینین پیامبر(ص) در مقابله با دشمنان چه اقداماتی انجام می دادند، درسته همه ی ما میدونیم و تاریخ ما هم این رو نشون میده که ادعای آنها بر مالکیت جزایر سه گانه بی مورد و باطل است ولی اینکه بگیم اونها فلان اند و صدتا وصله دیگه هم بهشون بچسپونیم از اخلاق یک مسلمان به دور است.با سیاست باید وارد شد...............

پاسخ:
رهگذر سلام و تشکر بابت نظر گذاشتن
اولا چه کسی گفته که اعراب فلان اند و و صدتا وصله دیگر بهشون زده؟
دوما ما نگفتیم مردم مسلمان ان کشور چه جور هستند، ما در مورد دولت حاکم بر ان کشور چند نکته را بیان کردیم.
سوما شعر فردوسی را هم اگر توجه کنید خطاب به دولت و اعراب حامی جدا شدن جزائر سه گانه از کشورمان نوشتیم.
حالا کجا از مطلب یا پیام نویسنده وبلاگ، توهینی به مردم مسلمان یک گشور دیگر شده یا وصله ای به انها چسبانیده شده؟
اگر چیزی تاریخی و واقعی است که گفتن ان بدون اشکال است.
این مطالب در مورد نظر خودم یعنی نویسنده وبلاگ است.
نظر بقیه دوستان و بازدیدکنندگان محترم است و به خودشان مربوط است که چه چیزی مینویسند.
اکنون لطف کنید و برای ما بگویید که چگونه می توان با سیاست که خود گفته اید، جواب توهین های دولت امارات و اعراب به جدا کردن بخشی از خاک میهنمان را بدهیم؟
ایا باید شاهد این باشیم تا دوباره قسمتی از ایران جدا شود؟
۰۱ اسفند ۹۲ ، ۰۵:۲۳ محسن توکلی
سلام
امام خمینی فرمودند هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید. آمریکا شیطان بزرگ است. دولت امارات به پشتوانه این شیطان بزرگ است که می تواند ادعا کند وگرنه در مقابل حکومت اسلامی-مردمی ایران عددی نیست. الآن پایگاههای نظامی اونها دست آمریکا و در خدمت منافع اسرائیل است و تنها راه مقابله با آنها هم ایستادگی است. این طور نیست که مذاکره همیشه جواب میده بلکه زبان زور زور است. درشتی و نرمی به هم در به است چو رگزن که جراح و مرحم نه است. خدا در قران در ویژگی مسلمانان میفرماید با خودشان مهربانند اما با کافران سخت و شدیدند. همین سختی نشون دادن به کفار در طول تاریخ بوده که اونها را از تجاوزگری باز داشته و هر جا با اونها مهربونی کرده ایم ضرر کرده ایم. اینکه آقا مرتضی شما این مطلب را هم گذاشتی و بعد رگ گردنت بیرون زده و ازش دفاع کردی هم کار درستیه. قرآن میگه: خدا زبان را به بدی بلند کردن دوست نداره مگر در مورد کسی که بهش ظلم شده. آقای قرائتی میگفتند در عربستان یکی از همین فروشنده های عرب به ما گیر داد که شما بیایید بحث علمی کنید چرا داد و فریاد راه میندازید و شعار میدید و ... . ایشون میگه به یکی از همسفریها گفتم یک طاقه پارچه از مغازش بردار و فرار کن. اون بنده خدا هم این کار را کرد. یکدفعه دیدم شروع کرد به داد و فریاد کردن و میخواست بدوه دنبالش جلوش را گرفتم و گفتم بیا بحث علمی کنیم. گفت برد برد.... گفتم بیا بحث کنیم.
پاسخ:
سلام بر دوست عزیزم.
مرسی از نکات بسیار خوبی که بیان کردی.
قطعا همین گونه است که شما می گویید.

نظرات، پس از تاييد قابل مشاهده است. پاسخگويي، حداکثر 4 روز پس از ثبت، انجام می‌گیرد.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی